Fio globální akciový fond - mesačná správa

Portfólio manažér Lukáš Brodníček komentuje vývoj portfólia v mesačnom reporte za január 2022.

Akciové trhy začali rok poklesom. Na trhoch sa prejavovala rastúca nervozita na Ukrajine a blížiaca sa normalizácia fiškálnej a hlavne menovej politiky. Pandémia koronaviru sa dostala pod kontrolu a inflačné tlaky vytrvávajú. Rýchly rast cien sa prejavuje do inflačných očakávaní a tézu o dočasnosti inflácie pomaly opúšťajú už aj hlavné centrálne banky. Trh je ale veľmi napred. Výnosy na štátnych dlhopisoch plošne rastú naprieč regiónmi a vzhľadom na rastúce vnímanie rizika sa rozširujú spready.

Na akciovom trhu s rastom výnosov strácali hlavne spoločnosti s vyššími valuačnými násobkami. Slabú výkonnosť tak mal technologický a zdravotnícky sektor. Znormalizovali sa hlavne tie najväčšie valuačné excesy v oblasti tzv. disruptive technológií. Darilo sa naopak najmä energetickému a finančnému sektoru. Merané indexom MSCI World akciový trh v januári oslabil o 4,93%.

NAV fondu kleslo o 6,66 %. Počas poklesu na trhoch sa zainvestovala pripravená hotovosť, v ktorej bolo držaných cez 10 %. Predali sa relatívne stabilnejšie akcie švajčiarskej biofarmaceutickej a diagnostickej spoločnosti Roche.

Kompletnú mesačnú správu a viac informácií k doterajšej výkonnosti nájdete tu.